PODSTAWOWE ZASADY ZWROTÓW

Processed with VSCOcam

Do sklepu dzwoni telefon.
Sprzedawca: „Sklep obuwniczy, słucham?”
Klient: „Dzień dobry, mam zły numer…”
Sprzedawca: „Nic nie szkodzi, proszę przyjechać, wymienimy.”

Tak wygląda idealistyczna wersja zwrotu zakupów w  sklepach.. idealistyczna oczywiście w głowach klientów. Niestety w rzeczywistości procedura zwrotów i wymian wygląda zgoła inaczej i jest nieco bardziej skomplikowana. Dodatkowo właśnie dobiega końca czas zimowych wyprzedaży, kiedy to znacznie częściej robimy nieprzemyślne zakupy. Decydujemy się na kupno danej rzeczy, bo jak tu nie skorzystać z tak dużego upustu. Widzimy o 300 zł tańszy płaszcz czy buty i nasze trybiki w mózgu odpowiedzialne za rozsądne decyzje zaczynają pracować znacznie wolniej. Wracamy do domu, przymierzamy i okazuje się, że nasza cudowna okazja nie leży na nas najlepiej a kolor kompletnie nie pasuje do naszego stylu. Zaczynamy wówczas szukać paragonu i sprawdzać możliwości zwrotu naszego extra łupu. Spieszę wiec wam już z pomocą, by przybliżyć zasady zwrotów w odzieżowych sklepach stacjonarnych. Dziś na tapetę wzięłam najpopularnijszych 30 sklepów, w kolejnych odsłonach będę analizować następne marki.

W sklepach stacjonarnych niestety nie mamy prawnie zagwarantowanej  możliwości zwrotu, tak jak jest to w przypadku zakupów internetowych. Gwarancje i terminy zwrotów jakie dają nam niektóre marki, najczęściej sieciowe, wynika jedynie z ich dobrej woli, a nie ustawy.

Podstawą uznania zwrotu w każdej marce jest przedstawienie dowodu zakupu w postaci paragonu oraz oddanie nowego, nieużywanego towaru. Marki przy zwrocie nie uznają np. wyciągu z konta czy innych dokumentów.

ALDO – Można zwrócić tylko rzeczy kupione w cenie regularnej w ciągu 5 dni od zakupu. Rzeczy kupione podczas wyprzedaży nie podlegają zwrotowi, można je jednak wymienić w terminie 5 dni. Akcesoria nie podlegają ani wymianie ani zwrotowi.

AMERICAN EAGLE – 14 dni na zwrot tylko na nową kolekcję. Jeśli kupujemy tutaj na przecenie, zakupy możemy jedynie wymienić w ciągu 3 dni.

BADURA – tutaj zdecydowanie warto zastanowić się 3 razy nim kupimy buty, bo nie ma możliwości zwrotu. Sklep oferuje tylko możliwość wymiany w ciągu 7 dni, niezależnie od tego czy buty kupiliśmy na wyprzedaży czy też nie.

CCC – tutaj mamy 7 dni na zwrot niezależnie czy przecena czy nie, tyle że w celu dokonania zwrotu musimy udać się do tego samego sklepu w którym zakupiliśmy buty. Torebki również podlegają zwrotowi.

DEICHMANN – mamy aż 30 dni na zwrot zarówno na przecenione rzeczy jak i kupione w pierwszej cenie . Jeśli kupujemy w bardzo częstej promocji w stylu druga para 50% taniej, wówczas musimy zwrócić obie pary butów.

DOROTHY PERKINS – mamy 7 dni na zwrot w przypadku zakupów bez rabatów czy wyprzedaży, oraz 3 dni na wymianę jeśli kupujemy rzeczy przecenione.

GINO ROSSI – 14 dni niezależnie czy sale czy nie.

GUESS – Niestety nie ma możliwości zwrotu, jedynie wymiana w ciągu 14 dni.

H&M – termin zwrotu w najbardziej znanej szwedzkiej sieciówce to 28 dni. W H&M jednak częściej niż w jakimkolwiek innym sklepie, pracownicy z powodu np. braku papierowej matki oferują możliwość zwrotu jedynie na kartę podarunkową. Jeśli więc kupujecie coś, zawracajcie uwagę czy ta metka jest, a gdy jej brakuje kasjer ma obowiązek zapisania tego na paragonie i potwierdzenie pieczątką, tak by w przypadku zwrotu zakupów nie było żadnych problemów. Termin zwrotu jest taki sam zarówno dla nowej jak i przecenionej kolekcji.
Dodatkowa uwaga: gdy kupujecie w h&m z rabatem np. kuponem pobranym ze strony lub podczas jakiejkolwiek akcji promocyjnej, marka zastrzega sobie, że w przypadku zwrotu, pieniądze są zwracane tylko i wyłącznie na kartę podarunkową.

INDITEX (ZARA / STRADIVARIUS / BERSHKA / PULL&BEAR / MASSIMO DUTI) – termin zwrotu towaru wynosi 30 dni kalendarzowych, zwróćcie jednak uwagę, że termin ten liczony jest włącznie z dniem zakupu, jako, że już tego samego dnia co kupujemy możemy dokonać zwrotu. Termin zwrotu jest takie sam w przypadku nowej kolekcji jak i artykułów przecenionych. Zwrotowi nie podlega biżuteria. Zwrotów można dokonywać w sklepach w całej Polsce niezależnie gdzie zakupy zostały zrobione.

Papierowa metka w przypadku tej marki nie jest bardzo istotna, bez metki, również zwroty są bezproblemowo przyjmowane. Pieniądze zwracane są w takiej formie w jakiej była wykonana transakcja: gotówka, karta, karta upominkowa.

KAZAR – możemy zwracać nietrafione zakupy zarówno te z wyprzedaży jak i nowych kolekcji w terminie 14 dni od zakupu.

LPP (CROPP / HOUSE ) – to chyba rekordziści jeśli idzie o termin w jakim możliwy jest zwrot zakupionych rzeczy. Cropp i House gwarantują bowiem swoim klientom aż 365 dni na zwrot! Jest jednak mały haczyk.. nie ma możliwości zwrotu gotówki czy przelewu. W każdym przypadku zwrot środków dokonywany jest na kartę podarunkową. Zwrotowi nie podlegaj stroje kąpielowe oraz nakrycia głowy.

LPP (RESERVED / MOHITO / SINSAY) – polska sieciówka również postanowiła dać nam długi, bo także 30 dniowy termin zwrotu. Konieczna jest papierowa metka oraz paragon potwierdzający dokonany zakup. Pieniądze zwracane są w takiej samej formie w jakiej dokonywana była płatność. Zwrotowi nie podlega bielizna oraz stroje kąpielowe, zaś w salonie SINSAY także kosmetyki i nakrycia głowy.
Termin obowiązuje zarówno dla kolekcji w cenie regularnej jak i przecenionej.

MANGO – tutaj mamy aż 30 dni na zwrot niezależnie czy kupujemy w obniżonej czy regularnej cenie. Ważne są także papierowe metki, gdy jej brakuje należy również prosić sprzedawcę by odnotował to na paragonie.

ORSAY – 28 dni bez względu czy rzecz przeceniona czy nie. Zwrotowi ani wymianie nie podlegają okulary przeciwsłoneczne ani biżuteria.

PARFOIS – 7 dni na zwrot 30 na wymianę. Nie możemy zwracać biżuterii, podobnie jak w większości marek.

PRIMA MODA – Niestety to także marka, która nie daje klientom możliwości zwrotu zakupionego towaru. Możliwa jest jedynie wymiana w ciągu 7 dni w tym samym sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy.

PROMOD – mamy aż 30 dni niezależnie czy kupujemy na wyprzedaży czy w cenie regularnej.

RIVER ISLAND – gwarantuje nam 3 dni na zwrot rzeczy kupionych podczas wyprzedaży, licząc od dnia następnego po zakupie, zaś kupując w cenie regularnej mamy 5 dni od dnia następnego po zakupie. Biżuteria nie podlega zwrotowi ani wymianie.

TOPSHOP – możliwy jest zwrot kupionych rzeczy w ciągu 7 dni ale tylko jeśli kupowaliśmy cenie regularnej, rzeczy z wyprzedaży można jedynie wymienić w ciągu 3 dni. Akcesoria i kosmetyki jak łatwo się domyślić nie są włączone do tej procedury.

VAGABOND – jeśli kupujemy na przecenie mamy tylko 1 dzień na zwrot lub wymianę, gdy kupujemy w cenie regularnej mamy 7 dni na zwrot i 14 dni an wymianę.

VENEZIA – mamy 7 dni na zwrot lub 14 dni jeśli chcemy wymienić nasze zakupy.

 

Wszystkie podane terminy to dni kalendarzowe- nie robocze!

Większość sklepów dokonuje zwrotu środków w takiej samej formie w jakiej płatność była realizowana. W przypadku zwrotu na kartę płatniczą czas zaksięgowania pieniędzy na koncie jest uzależniony od banku pomiędzy którymi przesyłane są środki, jednak w praktyce są to 2 – 3 dni robocze. Bank zastrzega sobie jednak, że środki mogą się księgować do 14 dni roboczych. Każdy sklep wydaje nam potwierdzenie dokonania zwrotu pieniędzy, który w przypadku braku wpływu środków jest jedyną podstawą reklamacji, więc warto go zachować do czasu otzrymania przelewu.

Zostaw komentarz